Wybór zabawek kreatywnych jest nie tylko inwestycją na przyszłość. To także radość z zabawy i prawdziwa dziecięca przyjemność z odkrywania gamy kolorów, barw, dźwięków. 

Pierwsze lata życia to czas, kiedy człowiek w szybko i z nadzwyczajną łatwością przyswaja wiedzę. Warto zadbać o to, by proces poznawania świata u naszego malucha był połączony z zabawą i rozwijał przy tym jego zdolności kojarzeniowe oraz psychomotoryczne.
Odkrywanie wszystkich funkcji i zależności absorbuje dziecięcy umysł. 

Zważywszy fakt, że dzieci szybko się nudzą i raz odkrywszy mechanizm działania jakiejś zabawki, rzadko do niej wracają. tzw. centra edukacyjno-rozwojowe, mogą to być stoliczki z miejscem do siedzenia czy maty do leżenia, przy których zamontowano wiele interaktywnych, rozwijających wyobraźnię zabawek, przycisków, chwytaków.
Bardzo ważne jest, by zapewnić maluchowi rozwijające zabawy i nie dopuścić przy tym do „zaśmiecania” jego młodego mózgu niepotrzebnymi doznaniami. Rodzice marzą o tym, aby dziecko otrzymując „bodźce” do nauki kształtowało w sobie dobre postawy. Czas poświęcony na edukacyjną zabawę oraz odpowiednio dobrane zabawki będą przynosić efekty w przyszłości.
Chłonność umysłu dziecka jest nieporównanie większa niż u dorosłego człowieka. Dziecko jest wrażliwe na dźwięki, słowa, ruch – przyswaja nowe doświadczenia i rejestruje obrazy w podświadomości. Wszelkie wrażenia zmysłowe z otaczającego środowiska przenikają do dziecięcego umysłu, tworząc tym samym jego intelektualne predyspozycje.
Kolejną zaletą zabawek kreatywnych jest bogactwo kolorów, kształtów i interaktywnych funkcji. Sam interesujący wygląd zabawki przyciągnie uwagę dziecka jedynie na krótki czas. Jeśli natomiast zabawka będzie zawierała urozmaicenia w postaci otworów, guzików lub przycisków, zainteresowanie malca gwałtownie wzrośnie. Jego wrodzona ciekawość każe mu zbadać zależność przyciskania wypukłości od zmian zachodzących w przedmiocie – dźwięków, świateł.
Dopasowanie kształtu klocków do kształtu otworów jest najpopularniejszą i jedną z najstarszych zabawek stymulujących wyobraźnię i kojarzenie malucha. Większość zabawek pobudzających do abstrakcyjnego myślenia i uruchomienia wyobraźni zasadza się na tym, że dziecko bawiąc się, napotyka „przeszkody”. Zmusza je to do poszukiwania rozwiązań metodą prób i błędów.
Czytanie to także rozwijająca zabawa!Czytanie maluchowi książeczek dla dzieci rozwija wyobraźnię, pomaga odkryć powiązanie przyczyny i skutku oraz przygotowuje do mówienia i wyrażania myśli.  Warto pamiętać o tym, by książeczka była wykonana z przystosowanego dla konkretnej grupy wiekowej materiału.
Odpowiednie zabawki dla maluchaCzym powinny charakteryzować się takie „odpowiednie” dla małego odkrywcy zabawki? Przede muszą posiadać atesty alergiczne i spełniać najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Należy bezwzględnie dostosować się do zaleceń dotyczących wieku malca. Zbyt małe dla trzylatka elementy mogą zostać przez niego połknięte, włożone do nosa i ucha, natomiast sześciolatek już takich rzeczy nie zrobi.
Należy bezwzględnie dostosować się do zaleceń dotyczących wieku malca podczas wybierania zabawek! Kreatywne zabawki dla dzieci. Nasze maluchy maja coraz większe możliwości rozwoju intelektualno-kreatywnego. Mogą poznawać wszelkie reguły rządzące światem w sposób naturalny, trwały i bez wysiłku.